Neuropsycholog - Toruń
Jest działem psychologii klinicznej. Pomoc neuropsychologiczna polega na diagnozie i usprawnianiu funkcji poznawczych. Terapia poprzedzona jest zawsze diagnozą czyli oceną aktualnego stanu procesów poznawczych: uwagi, zapamiętywania, myślenia, uczenia się, funkcji werbalnych i wzrokowo przestrzennych. Ocenia się w jaki sposób osoba radzi sobie z poznawaniem i orientacją w otoczeniu, przyswaja i przetwarza informacje i czy procesy te przebiegają na podobnym poziomie jak kiedyś, czy też nastąpiło wyraźne ich obniżenie.
Celem terapii funkcji poznawczych jest przywrócenie pełnej lub maksymalnej w aktualnym stanie zdrowia sprawności poznawczej. Jest to forma rehabilitacji funkcji poznawczych. Warunkiem rozpoczęcia terapii funkcji poznawczych jest wyrównany stan somatyczny klienta i gotowość współpracy.
Symptomy sygnalizujące trudności poznawcze najczęściej dotyczą:
- uwagi (trudności w skoncentrowaniu się i utrzymaniu uwagi),
- pamięci (zapominaniu niedawnych zdarzeń, trudności w rozpoznawaniu znajomych lub bliskich osób, przypominaniu nazw przedmiotów lub trudności w aktualizacji słów - „ brak słowa”),
- rozpoczynaniu i nieskończenie wątków wypowiedzi,
- umiejętności czytania, liczenia (trudności w rozpoznawaniu liter, cyfr, czytania i rozumienia wyrazów, zdań),
- zmiany nastroju (drażliwość, chwiejność emocjonalna, depresja, stępienie uczuciowe, nieufność),
- orientacji w przestrzeni np. mylenie kierunków, błądzenie,
- wolniejszego tempa myślenia, uczenia się,
- mniejszej zaradności i samodzielności,
- pogorszenia relacji z innymi osobami (konfliktowość),
- obniżenia poziomu funkcjonowania w życiu zawodowym (mniejsza wydajność w pracy pomimo intensywnych wysiłków),
- chronicznego zmęczenia zwłaszcza w połączeniu z ww. objawami,
- obniżenia lub nieadekwatnie zawyżonej samooceny przy jednoczesnym braku krytycznej oceny swoich możliwości.
Stopniowe - wraz z wiekiem obniżanie sprawności procesów poznawczych jest procesem naturalnym. Ale deficyty w zakresie funkcji poznawczych mogą pojawić się dużo wcześniej w przebiegu procesów chorobowych, w różnego typu uszkodzeniach centralnego układu nerwowego(udary, afazje ,zespoły otępienne w tym choroba Alzheimera czy otępienie pochodzenia naczyniowego).Trudności poznawcze występują również w przebiegu uzależnień od środków psychoaktywnych, depresji czy PTSD (zespół stresu pourazowego). Obniżenie funkcji poznawczych i trudności emocjonalne pojawiają się również u osób, które przeszły zachorowanie Covid-19 (tzw. mgła covidowa).